طالبان انفجار امروز کابل را محکوم کرد

انفجار قوی امروز، در منطقه دیپلمات‌نشین شهر کابل توسط کامیون نوع «تانکر» که اجازه تردد در منطقه امن (گرین‌زون) را داشته، به وقوع پیوست.

برخی از منابع مدعی شدند که این کامیون مربوط به موسسات و یا سفارتخانه‌های خارجی بوده که مجوز تردد در منطقه دیپلمات‌نشین و یا منطقه امن را داشته است.

از سوی دیگر فرماندهی ماموریت حمایت قاطع نیروهای خارجی در کابل با انتشار بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرد.

در ادامه بیانیه آمده است که انفجار پس از آن رخ داده که یک کامیون مملو از مواد منفجره برای ورود به منطقه امن تلاش داشته که با ممانعت نیروهای امنیتی افغان مواجه شده است.

بنا بر آخرین گزارش‌ها بر اثر این انفجار تروریستی ۱۰۰ نفر کشته، ۴۰۰ نفر زخمی شده‌اند که کارمندان سفارتخانه‌ها، دفاتر دولتی و غیردولتی و خبرنگاران نیز شامل آن هستند، همچنین گفته می‌شود حدود پنجاه خودرو بطور کامل منهدم شده است.

گفته می‌شود در این انفجار ساختمان‌ سفارتخانه‌های ایران، آلمان، «عزیزی بانک»، هتل «کابل‌ستار» و دفتر روشن به شدت آسیب دیده‌ است.

همچنین نقل شده که شدت انفجار به حدی بوده که گودالی به عمق هفت متر در محل انفجار ایجاد شده است.

این در حالیست طالبان در بیانیه‌ای مسئولیت انفجار امروز کامل را بطور کامل رد کرد. طالبان در بیانیه خود گفته است که این انفجار هیچ ارتباطی با طالبان نداشته و آن را محکوم می‌کند.

هنوز گروه و یا فرد خاصی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته اما چندی است داعش با حملات تروریستی در کابل قصد ناامن‌سازی پایتخت افغانستان را دارد. حمله به بیمارستان چهارصد تخت‌خوابی، حادثه دهمزنگ و انفجار دز نزدیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان نمونه‌هایی از حمله‌های اخیر داعش در کابل است.

اخیرا برخی مقامات می‌گویند که داعش در افغانستان از سوی نیروهای خارجی و برخی عناصر در بدنه حکومت افغانستان حمایت می‌شود.

 

منبع : جهان نیوز

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.