هزینه مراسم تحلیف ترامپ جنجالی شد

روزنامه گاردین فاش کرد هزینه مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آمریکا با ده‌ها هزار دلاری که از سوی شرکت‌های صوری مرتبط با خارجی‌ها تامین شده بود، برگزار شد.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت هزینه مراسم تحلیف ترامپ از سوی شرکت‌های صوری مرتبط با خارجی‌ها تامین شده بود. بر اساس این گزارش، سازمان‌دهندگان مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای برگزاری این مراسم ده‌ها هزار دلار از شرکت‌های صوری دریافت کرده بودند که یا در آن‌ها یک کمک‌کننده خارجی دخیل بود یا این که آن‌ها با روابطی خارجی داشتند.

روزنامه گاردین موسسان سه شرکت مبهم را شناسایی کرده است که به کمیته برگزاری مراسم تحلیف ترامپ پول دادند و در زمانی که او در سال ۲۰۱۷ وارد کاخ سفید شد، ۱۰۷ میلیون دلار کمک جمع‌آوری کرده بودند.

سه شرکت هر کدام ۲۵ هزار دلار به صندوق برگزاری مراسم تحلیف ترامپ کمک کردند. دست‌کم یکی از کمک‌ها از سوی یک تبعه خارجی صورت گرفت که به نظر می‌رسد فاقد شرایط لازم برای ارائه کمک‌های سیاسی در آمریکا بود.

سخنگوی توماس باراک -رئیس کمیته برگزاری مراسم تحلیف ترامپ- از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. کمک‌کنندگان نیز هر گونه تخلف را رد کرده‌اند.

دادستانان فدرال در نیویورک و دادستانان کل در نیوجرسی و واشنگتن دی سی طی هفته‌های اخیر احضاریه‌هایی برای این کمیته ارسال کرده‌اند و خواستار دریافت اطلاعات و استاد مرتبط با کمک‌کنندگان و هزینه‌ها شده‌اند.

قوانین انتخاباتی آمریکا خارجی‌های غیرمقیم را از ارائه کمک به کمپین‌های سیاسی از جمله مراسم تحلیف منع می‌کند. کمک‌کنندگان یا کمپین‌هایی که «آگاهانه و عمدا» این قانون را نقض کنند ممکن است جریمه یا محاکمه شوند.

یکی از ۲۵ هزار دلار کمکی که به مراسم تحلیف ترامپ شد از طریق یک شرکت صوری در دلاویر متعلق به یک تبعه هندی ثروتمند در لندن صورت گرفت که به نظر می‌رسد شهروندی یا اقامت آمریکا را ندارد. یک کمک دیگر از سوی یک شرکت تأسیس شده در جورجیا از سوی یک لابی‌کننده صورت گرفت که با دولت تایوان ارتباطاتی دارد. همسرش اعلام کرد این شرکت از سوی سرمایه گذاران چینی تأمین مالی شده بود. یکی از دخترانش بعدا یک دوره کارآموزی را در کاخ سفید تحت ریاست جمهوری ترامپ گذراند که به گفته آنها، ارتباطی با این کمک نداشته است. کمک ۲۵ هزار دلاری سوم از طریق یک شرکت تأسیس شده ناشناس در نیویورک ازسوی یک بنگاه دار اسرائیلی انجام شد که به دیگر افراد خارجی که در آمریکا مشکلات حقوقی داشتند نیز کمک کرده است. این اسرائیلی اعلام کرد اقامت آمریکا یا همان گرین کارت را دارد که به او اجازه کمک‌های قانونی را می‌دهد.

آن رول کمیسر سابق در کمیسیون انتخابات فدرال اعلام کرد استفاده از شرکت‌های ناشناس بزرگترین مشکل برای مقاماتی محسوب می‌شود که در تلاش برای تضمین شفافیت و مشروعیت در ارتباط با کمک‌های سیاسی هستند.

مقامات از قبیل: رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیق در ارتباط مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، در حال بررسی موضوعات مرتبط با پول‌های خارجی مورد استفاده در امور سیاسی آمریکا و تلاش‌های احتمالی برای خریدن نفوذ در دولت ترامپ است.

یک کمک ۲۵ هزار دلاری به مراسم تحلیف ترامپ از طریق یک شرکت صوری مرتبط با سایرس وندروالا -یک تأمین کننده متولد بمبئی مستقر در لندن- صورت گرفت. او اعلام کرده است برنامه‌هایی را در هند تأمین مالی می‌کند، جایی که ترامپ در آنجا برج‌هایی لوکس دارد. به نظر می‌رسد این کمک برای دریافت دو بلیط وی آی پی برای مراسم تحلیف ترامپ صورت گرفت. او و همسرش در این مراسم در واشنگتن حضور داشتند و در ضیافت صبحانه خصوصی با ترامپ شرکت کردند.

ارتباط بین این کمک و وندروالا از دیدگاه عمومی پنهان مانده است. یافته‌ها نشان دهنده فهرستی از کمک بیست و پنج هزار دلاری از سوی یک شرکت با مسئولیت محدود است که خود را سیرا ویستا می‌نامد. ادرس این شرکت در وین در پنسیلوانیاست.

دو ماه قبل از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۶ در آمریکا، یک شرکت صوری جدید در جورجیا ثبت شد. ین شرکت به نام جان کستل ال‌ال‌سی از سوی یک مرد به نام دیوید شاون تأسیس شد که به ۱۰۰ دلار پرداخت و یک فرم یک صفحه‌ای را پر کرد. کمی قبل از کریسمس در سال ۲۰۱۶، این شرکت ۲۵ هزار دلار به صندوق مراسم تحلیف ترامپ کمک کرد. شاون پنجاه و نه ساله اعلام کرد او شهروند آمریکاست. او از صحبت کردن در ارتباط با فعالیت جان کستل یا شرایط افراد فعال در این شرکت خودداری کرد. اما جوآن همسر شاون در یک مصاحبه تلفنی در اواخر ماه ژانویه اعلام کرد شاون این شرکت را برای سه سرمایه گذار چینی تأسیس کرد. شاون بعد‌ها این موضوع را رد کرد که همسرش چنین سخنانی گفته است.

سه روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف ترامپ یک بیست و پنج هزار دلار دیگر از سوی یک شرکت به نام New York State Property Management Corporation صورت گرفت. آدرس این شرکت خان‌های در شهر هولت در لانگ آیلند در نزدیکی فرودگاه جان اف کندی بود. یک شرکت با همین نام در نیویورک ثبت شده است که یک دفتر در مکانی دیگر در این منطقه دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.