ماکارونی برخی شرکت‌ها، ۲۰ درصد کمتر از قیمت مصوب

به رغم افزایش ۷۵ درصدی قیمت هر بسته ماکارونی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان، برخی شرکت های معتبر از آن تبعیت نکردند و محصولات خود را ۲۰ درصد پایین تر از این قیمت به بازار ارائه دادند.
با افزایش ۷۵ درصدی قیمت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت هر بسته ماکارونی با وزن ۷۰۰ گرم به ۵۴۵۰ تومان می رسد اما طی روزهای اخیر برخی شرکت های معتبر تولید کننده ماکارونی محصولات خود را با قیمت هایی کمتر از نرخ مصوب به بازار عرضه کردند.
از ابتدای سال تاکنون با حذف یارانه گندم از صنف و صنعت توسط دولت و نرخ گذاری جدید توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، عرضه این محصولات در بازار به دلیل درج قیمت گذاری های جدید با کمبود مواجه شده بود.
پیش از این نرخ هر بسته ماکارونی رشته ای ۷۰۰ گرمی در بازار با قیمت مصوب ۳۷۰۰ تومان عرضه می شد که با مصوبه جدید سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت ها تغییر یافت.
«سید ارمیا واعظ لاری»، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برخی از شرکت های عضو این انجمن به منظور کاهش فشار اقتصادی از قشر کم درآمد جامعه افزایش ۵۲ درصدی قیمت را اعمال کردند که ۲۰ درصد کمتر از قیمت مصوب سازمان حمایت است. در واقع قیمت یک بسته ماکارونی ۷۰۰ گرمی این شرکتها با قیمت ۴۷۰۰ تومان به بازار عرضه می شود.
وی اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به دلیل حذف یارانه گندم و افزایش قیمت هرکیلوگرم گندم صنف و صنعت با ۱۸۵۰ تومان، افزایش سقف افزایش قیمت صنایع ماکارونی را ۷۵ درصد اعلام کرده است. اما برخی شرکت های معتبر به دلیل شرایط سخت اقتصادی و رسالت ذاتی خود برای صیانت از تولید ملی و حمایت از مصرف کنندگان بر اساس آنالیز تولید خود می توانند حتی کمتر از قیمت اعلام شده محصولات خود را به بازار عرضه کنند.
وی درباره نحوه تامین گندم این صنایع گفت: در حال حاضر صنایع ماکارونی می توانند گندم مورد نیاز خود را از منابع مختلف از جمله سازمان غله کشور و در فصل برداشت به طور مستقیم از کشاورزان خریداری کنند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران تصریح کرد: اکنون سالانه بین ۶۰۰ تا ۶۸۰ هزارتن ماکارونی در کشور تولید می شود که هر ساله نزدیک ۶۰۰ هزارتن آن به مصرف داخلی می رسد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزارتن آن به کشورهای دیگر صادر می شود.
وی سرانه مصرف ماکارونی را برای هر ایرانی ۶٫۸ کیلوگرم در سال دانست و افزود: در حال حاضر ۱۰ برند معتبر صنعت ماکارونی کشور بیش از ۹۰ درصد بازار را در دست دارند و با وجود ۸۰ درصد کارخانه های فعال این صنعت در استان البرز، این استان قطب صنعت ماکارونی کشور به شمار می رود.

منبع : ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.