زبان درازی آمریکا درباره نفتکش آدریان دریا

وزارت خزانه‌داری آمریکا صبح جمعه درباره سوخت‌رسانی به نفتکش «آدریان‌دریا» که چند روز پیش آن را تحریم کرد هشدار دیتا است اما وزیر پدافند آمریکا ادعا کرد طرحی روی میزش برای بازداشت نفتکش ایران، «آدریان‌‌دریا» پیمان ندارد.

خزانه‌داری آمریکا اخطار دیتا کسانی که به سوخت‌رسانی به این نفتکش کمک کنند خودشان هم در لیست تحریم پیمان خواهند گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از آنکه نتوانست دولت محلی جبل طارق را به پیوستگی توقیف نفتکش «آدریان‌دریا» متقاعد کند، هفته ماضی آن را در لیست تحریم قرار داد.

به نوشته رویترز، واشنگتن اخطار دیتا دولت این مملکت هر گونه کمک به این کشتی را به عنوان پشتیبانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلقی خواهد کرد که در لیست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» آمریکا پیمان گرفته است.

وزیر دفاع آمریکا: برنامه‌ای برای توقیف نفتکش ایران نداریم

با این حال «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) ادعا کرد طرحی روی میزش برای توقیف نفتکش ایران، «آدریان‌‌دریا» قرار ندارد.

به نوشته رویترز، وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران در لندن در پذیرش به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا برنامه‌ای برای بازداشت این نفتکش دارد گفت: «ما در ارتباط با برنامه‌هایمان گفتگو نمی‌کنیم، اما در حال آماده هیچ برنامه‌ای روی میز من برای اتمام چنین اقدامی هستی ندارد.»

مقام‌های آمریکایی به رویترز گفته‌اند دولت این مملکت سپریدن اقدامات نظامی علیه این کشتی مشابه ورود به آن را بررسی نمی‌کند زیرا چنین اقدامی تنش‌ها را افزایش می‌دهد.

مارک اسپر گفت که از پیشنهادهای فرانسه و دیگر کشورها برای گفت‌وگو با ایران حمایت می‌کند.

او گفت: «نظر شخصی من این است که اگر فرانسه و سایرین بتوانند ایران را برای گفت‌وگو پای میز گفتگو بیاورند، اقدام نکویی خواهد بود، خاتمه متولی این ماجرا من نیستم و وزارت خارجه است.»

این نفتکش که پیشترها «گریس‌۱» اسم داشت ماه جولای در منطقه جبل طارق توسط تفنگداران دریایی انگلیس بازداشت شد. انگلیس ادعا کرده بود که این نفتکش در حال حمل نفت به سوریه بوده که نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این مملکت به شمار می‌رود.

دولت محلی جبل طارق تعدادی قبل این نفتکش را علی‌رغم تقاضا آمریکا برای ادامه توقیف آن آزاد کرد.

خزانه‌داری آمریکا در توضیحاتی جدید در ارتباط با نفتکش ایران نوشته است: «چنانچه اشخاص غیرآمریکایی اقدام به سوخت‌رسانی به کشتی‌ای بکنند که دارایی‌ تحریم‌شده یک شخص ایرانی در نظر گرفته می‌شود و یا پرداخت‌های مرتبط با خدمات سوخت‌رسانی به این کشتی را انجام دهند، خودشان در معرض خطر اضافه شدن به فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرند.»

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این روز پنجشنبه تأیید کرده بود که هدف داشته با رهنمود رشوه چندین میلیارد دلاری به ناخدای این نفتکش آن را توقیف کند.

فایننشال‌تایمز روز چهارشنبه گزارش داده بود «برایان هوک»، نماینده گزیده تر دولت آمریکا در امور ایران در ایمیلی غیرمعمول از ناخدای نفتکش ایران خواسته کشتی را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که امکان توقیف آن توسط آمریکا هستی داشته باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «واشنگتن‌فری‌بیکن» این تازه را تأیید کرده و گفته که این پیشنهاد برای ایجاد اخلال در فعالیت‌های سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیتا شده است.

این سخنگو به واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محموله‌های نفت خام ایران که هر کدام ده‌ها میلیون دلار ارزش دارند به سوریه و نقاط سایر ارسال می‌کند.

منبع : فارس

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.