پمپئو: کاهش تعهدات برجامی ایران غیر قابل قبول است

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایران گفت که تفریق پایبندی ایران به برجام اقدامی غیر قابل قبول است.

وی که با رادیو کانزاس مصاحبه می‌کرد، گفت:«آنها دیروز اعلام کردند که برآنند اقدامات بیشتری در ارتباط با تحقیق و توسعه سیستم‌های جنگ افزار هسته‌ای خود سپریدن دهند که اینها غیر پذیرفتنی هستند.»

آمریکا یکسال پیش علی‌رغم مخالفت‌های کشورهای امضاکننده برجام و پایبندی ایران به تعهداتش پایین برجام، به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و اعمال خفقان به تهران را به امید مکلف کردن ایران به مذاکره مجدد در ارتباط با یک توافق جدید در قبل گرفت.

جمهوری اسلامی ایران نیز پس از برونرفت آمریکا از برجام یک سنه «صبر راهبردی» را در اجازه شغل پیمان داد و در پایان یک سال، به طرف‌های توافق هسته‌ای به اخص کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سنه و پژوهنده نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد چنانچه ظرف ۶۰ روز به تعهدات خویش در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران بر پایه مفاد برجام، از تعهدات خود زیر این توافق خواهد کاست.

در گام نخست، ایران محدودیت مربوط به سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را تعلیق کرد و ۶۰ روز پس در گام دوم سقف مربوط به میزان غنی‌سازی را کناره گذاشت. ایران پس از گام دوم، ۶۰ روز سایر به کشورهای باقی‌مانده در برجام به ویژه سه کشور اروپایی فرصت عدل لغایت وعده‌های خود برای جبران یادبود ها تحریم‌های آمریکا را عملی کنند.

با واپسین،انجام یافتن مهلت ۶۰ روزه بعدی، ایران روز چهارشنبه اعلام کرد گام سوم را در تفریق تعهدات نسبت به برجام برخواهد داشت و برخی محدودیت‌های هسته‌ای در تقسیم پژوهش و گسترش را لغو می‌کند.

منبع : فارس

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.