اسپر: از گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام متعجب نشدیم

وزیر دفاع آمریکا در نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود گفت که از نقض برجام و اقدامات تازه ایران در این مقوله متعجب نشده‌ایم.

وزرای پدافند آمریکا و فرانسه امروز شنبه در پاریس دیدار و در ارتباط با مسائل مختلف از دسته مساله خلیج فارس و تنگه هرمز رایزنی کردند.
فلورنس پارلی وزیر پدافند فرانسه در نشست خبری با مارک اسپر همتای خویش گفت: ما درباره طرح‌های پایانی اروپا و آمریکا برای پشتیبانی از امنیت کشتیرانی در خلیج فارس گفت‌و‌گو کردیم.
باید تمام کوشش خویش را برای کاهش تنش و وانگهی امنیت کشتیرانی آزاد در خلیج (فارس) به کار ببندیم
بارلی اضافه کرد که باید همه تلاش خویش را برای تفریق تنشها در خلیج فارس و تضمین امنیت دریانوردی در کنداب فارس به پیشه ببندیم.
بارلی وانگهی گفت که درباره مساله روسیه و مشارکت وسط دو طرف درباره امنیت سایبری نیز بحثهایی سپریدن شده است.

وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: امنیت کشتیرانی و دریانوردی یکتا از اولویتهای ما است و از سایر کشورها می‌خواهیم که برای رویارویی با ترسانیدن ایران به ما بپیوندند.
مارک اسپر در این نشست در پاسخ به سوالی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران در گام سوم گفت: ما از اقدامات تازه‌ای که ایران برداشته و نقض برجام متعجب نشده‌ایم.
فلورنس بارلی نیز در پذیرش به همین سوال تاکید کرد که ما تلاش می‌کنیم ایران را به سمت تعهد به برجام سوق دهیم.
روز جمعه یک مقام ارشد وزارت پدافند آمریکا گفته بود: مارک اسپر وزیر به به اتفاق فلورنس پارلی همتای فرانسوی خویش روز شنبه در ارتباط با چگونگی هماهنگی بین پاریس و واشنگتن در مقوله آنچه که تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز خوانده شده رایزنی خواهند کرد.
فرانسه همکاری در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در خلیج فارس را رد کرده است ولی در همان سان به دنبال برپایی طرحی مشابه با هدایت و شراکت خویش کشورهای اروپایی است.
بارلی و اسپر جزئیات اکثریت در ارتباط با طرح ائتلاف دریایی خود و زمان ابتدا آن و اینکه از چه امکاناتی پیمان است در این عملیاتها بهره‌گیری کنند ارائه نکردند.

منبع : فارس

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.