دولت هند ناآرامی های کشمیر را رد کرد

مشاور امنیت ملی هند روز یکشنبه مدعی شد که طی در ماه گذشته حتی یک گلوله در کشمیر شلیک نشده است و ماه اوت از آرام ترین ماه ها در جامو و کشمیر بوده است.

نشریه ” تایمز او ایندیا” روز یکشنبه گزارش داد: اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند در گفت و گو با خبرنگاران در دهلی نو ضمن دفاع از بازداشت سیاسیون کشمیری اعلام کرد که این اقدام با منظور محافظت از جان انسان ها بوده است .

وی افزود: پس از کشته شدن برهان وانی رهبر گروه حزب المجاهدین در سال ۲۰۱۶، حدود ۷۵ تن در خشونت های پس از مرگ وانی در کشمیر جان خویش را از دست دادند. اما از تاریخ ۵ ماه اوت (۱۴ مرداد) تا به حال و بعد از لغو امتیازات ویژه جامو و کشمیر تنها یک تن جان خویش را از دست داده است و این امر به دلیل مدیریت خوب چگونگی در کشمیر است.

دووال در خصوص بازداشت رهبران سیاسی کشمیر گفت: منش های سیاسی در توقیف پیمان گرفته اند تا یک فضای سازنده برای فعالیت اصول دموکراتیک در کشمیر ایجاد شود. هیچ یک از رهبران سیاسی کشمیر محکوم به سپریدن اقدامات جنایی نشده اند. توقیف آنها به دلیل نگرانی از تحریک اذهان عمومی در کشمیر بوده است.

اظهارات مشاور امنیت ملی هند در حالی منتشر می شود که مملکت های خارجی از توقیف گسترده رهبران سیاسی کشمیر ابراز نگرانی کرده اند.

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود که از گزارش های منتشر شده درباره توقیف ها و محدودیت های وضع شده در این ناحیه نگران است.

مشاور امنیت ملی هند ضمن دفاع از مسدود شدن دسترسی به خطوط تلفن و اینترنت در کشمیر گفت: محدودیت ها در کشمیر در پذیرش به اقدامات پاکستان وضع شده اند. این مملکت می تواند از طریق اینترنت به خشونت ها و ناآرامی ها دامن بزند. ما شواهدی داریم که پاکستان حدود ۲۳۰ شبه نظامی را مسلح کرده است. چندی از آنها به خاک هند نفوذ کرده اند و در حال آمادگی برای اتمام حمله در کشمیر هستند.

نصب کیوسک های اینترنتی در کشمیر

به گزارش “اسپوتنیک”، دولت هند تصمیم گرفته است برای کاهش نارضایتی ها و تسهیل شرایط برای ملت کشمیر، در شهر های مختلف کیوسک های اینترنتی نصب کند لغایت مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

بر پای بست، اجازه دولت هند، مقامات کشمیری موظف شده اند تا در ۱۰ منطقه کشمیر پنج کیوسک اینترنتی ایجاد کنند.

به گفته مقامات، دانشجویان، متقاضیان شغل، تاجران و شرکت های جهانگردی می توانند برای رفع احتیاج های خود از این خدمات بهره‌گیری کنند.

این تصمیم دولت هند تقریبا دو روز پس از احیای خطوط تلفن تغییر ناپذیر و تلفن همراه در کشمیر گرفته شد.

نشریه “هندو” چند روز قبل گزارش داده بود که حدود ۲۶ هزار خط تلفن مقاوم که بیشتر توسط مقامات دولتی و گردانیدن های دولتی استفاده می شوند متصل شده اند اما خدمات تلفن به اتفاق کماکان در تمام ۱۰ منطقه کشمیر مسدود هستند.

نخست وزیر هند ۵ اوت(۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات اخص ناحیه جامو و کشمیر تازه داد.

طبق ریشه-بن-بیخ ۳۷۰ قانون بنیادی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در دیگر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی فرمانروایی جامو و کشمیر نیستند، بازداشته است و ساکن همیشگی جامو و کشمیر فردی است که قبل از سال ۱۹۵۴ مقیم این فرمانروایی بوده باشد یا ۱۰ سنه همیشه و پیوسته در آن حیات کرده باشد.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری “نارندرا مودی”، نخست وزیر این مملکت از مدت ها پیش این منطقه را بخش انفصال ناپذیر هند محسوب و ازآنش پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو ریشه-بن-بیخ ۳۷۰ قانون بنیادین و پاراگراف (لاتین) ۳۵ قانون هند که اختیارات گزیده تر ای برای فرمانروایی جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این ناحیه را قطع کرد.

منبع : ایرنا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.