جانشین احتمالی جان بولتون چه کسی خواهد بود؟

رئیس جمهوری آمریکا بعد از برکناری جان بولتون چهارمین مشاور امنیت ملی خود را برگزیدن خواهد کرد، اما چه کسانی می توانند خلیفه بولتون شوند؟

ترامپ سه‌شنبه شب جان بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی خود برکنار کرد.بولتون سومین کسی بود که در دولت ترامپ در این سمت قرار می گرفت. کاخ سفید اعلام کرده که فعلا دستیار بولتون، چارلز کوپرمن عهده دار این مقام خواهد بود و ترامپ اعلام کرده است که هفته آینده خلیفه بولتون را منصوب خواهد کرد. الان گمانه زنی ها در قصر سفید آغاز شده و افرادی امیدوارند که ارتقا پیدا کنند و به این سمت دست یابند.

چارلز ام. کوپرمن
کوپرمن پیش از این در دولت دونالد ریگان شغل می کرد او مدیر پیمانکاری دفاعی و از دوستان دیرینه بولتون است. کوپرمن مدیریت ارشد شرکت لاکهید مارتین منوط به صنایع نظامی و هوافضایی آمریکا را بر عهده داشته‌است. کوپرمن ۶۸ سنه سن دارد و در ماه ژانویه به عنوان دستیار مشاور امنیت ملی توسط بولتون منصوب شد.

روزسه شنبه مدت زمان کمی پس از آنکه بولتون از مقام خویش در قصر سفید بیرون فرستادن،برکنار کردن شد هوگان گیدلی، دستیار سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که کوپرمن به عنوان خلیفه گذرا بولتون ایفای نقش می کند. گفته می شود کوپرمن به انگیزه نزدیکی به بولتون احتمالا مدت زیادی در جایگاه خلیفه موقت نخواهد ماند.

استفان ای بیگان
بیگان، نماینده گزیده تر آمریکا در امور کره شمالی است او کوشش زیادی برای ترغیب رهبر کره شمالی برای گفتگو با آمریکا کرد. بیگان بر خلاف بولتون که دیدگاههای ایدئولوژیک محکمی دارد که به مواضع سیاسی او شکل می دهد، یک تکنوکرات توانمند و فردی با ایده های کبیر تلقی می شود.

اخیرا او با دیدگاههای مشکل و ضد کره شمالی بولتون به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و ترامپ هماهنگ تر بود. او کم و بیش به پمپئو تلقی می شود و انتصاب او به عنوان مشاور امنیت ملی می تواند نقش پمپئو را به عنوان وکیل اصلی ترامپ در مسائل سییاست خارجی برجسته تر کند.

بیگان ۵۶ ساله است و به عنوان دبیر اجرایی شورای امنیت ملی در موعد رئیس جمهور جورج دبلیو بوش خدمت کرده است.

او در سخنرانی هفته گذشته خویش در دانشگاه میشیگان در مورد کره شمالی گفت: «چالش اصلی یافتن راهی از طریق دیپلماسی برای حل این سخت است. سرپرست جمهور گفته که نگران موشک های کوتاه برد کره شمالی است اما قصد ندارد سعی های ما را در جهت دیپلماتیک برای برطرف کردن دشواری ها باره عقیده مختل کند.»

برایان اچ. هوک
برایان هوک، نماینده گزیده تر در امور ایران و مشاور ارشد پمپئو است. او یکی از انتصابات باقیمانده دوره رکس تیلرسون است. گفته می شود که هوک ۵۱ ساله است، او تلاش زیادی می کند که خلیفه بولتون باشد.

هوک وکیلی است که از طریق تیلرسون وارد وزارت امور خارجه شد و یگانه از وراث آن دوران است. گفته می شود هوک و ترامپ در باره ایران درنگ دارند. او همچنین احتمالا از جرد کوشنر، داماد مسئول جمهور و رایزن بزرگتر او پشتیبانی خواهد کرد.

هوک در دوران جورج دابلیو بوش به عنوان معاون وزیر امور خارجه در امور بین‌الملل، مشاور ارشد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، معاون اخص رئیس‌جمهور در سیاست‌گذاری دفتر سرپرست کارکنان قصر سفید و به عنوان مشاور در دفتر سیاست حقوقی در وزارت قضائیه ایالات متحده آمریکا کار می‌کرد.

داگلاس مک گرگور
مک گرگور یک سرهنگ بازنشسته ارتش است که چندین کتاب درباره سازماندهی مجدد ارتش نوشته است. او به طور مکرر در یکتا از برنامه های مورد علاقه سرپرست جمهور روباه، «امشب تاکر کارلسون» کمپانی می کند.

در ماه ژوئن، هنگامی که ترامپ در آخرین لحظه تصمیم به برخورد علیه ایران گرفت، به سخنان کارلسون گوش داد که تاختن به ایران می تواند ازنظر سیاسی کشنده باشد. آن هفته میهمان تکراری در این نمایش مک گرگور بود که با انگیزه ها بخردانه از تصمیم رئیس جمهور پشتیبانی کرد.

ریچارد گرنل
گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، شخصاً باره علاقه ترامپ است. گفته می شود که او از سخیف دیپلماتیک بی پروای ترامپ تقلید می کند. گرنل ۵۲ ساله است.

 

منبع : ایرنا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.