افزایش چشمگیر قیمت سوخت در کره شمالی

تجزیه و تحلیل آمارهای بازار نشان می‌دهد که قیمت بنزین و گازوئیل در کره شمالی با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو شده است. افزایش چشمگیر قیمت سوخت در کره شمالی در شرایطی است که این کشور ششمین آزمایش هسته‌ای را انجام داده و شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌های تازه‌ای را علیه پیونگ‌یانگ اعمال کرده است. این تحریم‌ها موجب کاهش شدید عرضه سوخت شده است.

شورای امنیت سازمان ملل ۱۱ سپتامبر به‌اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن صادرات میعانات و گاز طبیعی مایع به کره شمالی ممنوع می‌شود و عرضه سالیانه فرآورده‌های نفتی نیز در سطح ۲ میلیون بشکه محدود خواهد شد. کره شمالی همچنین اجازه افزایش واردات نفت خام را نخواهد داشت.

رویترز در ادامه افزود: قیمت بنزین فروخته‌شده به تجار خصوصی در پیونگ‌یانگ و شهرهای شمالی کره شمالی به بیش از ۲٫۵۱ دلار به‌ازای هر لیتر رسیده که نسبت به ۵ سپتامبر با رشد ۴۵درصدی روبه‌رو شده است.

این آمارها را یک وبسایت مخالف کره شمالی جمع‌آوری کرده و در اختیار رویترز قرار داده است. قیمت گازوئیل نیز با ۶۱ درصد افزایش به بیش از ۲٫۱۰ دلار به‌ازای هر لیتر رسیده است.

یک تحلیلگر مسائل کره شمالی در این باره تأکید کرد: علت اصلی افزایش چشمگیر قیمت سوخت در کره شمالی، به‌خاطر کاهش عرضه بوده است چرا که رژیم کره شمالی نگران قطع احتمالی جریان واردات است. مقام‌های کره شمالی احتمالاً عمداً عرضه سوخت در بازار داخلی را کاهش داده‌اند چرا که احتمال می‌دهند تحریم‌های جدید شورای امنیت موجب کاهش ذخایر سوخت خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر این تجار و بازرگانان نیز عرضه سوخت را کاهش داده‌اند چرا که پیش‌بینی می‌کنند قیمت‌ها طی هفته‌های آینده با افزایش بیشتری روبه‌رو خواهد شد. شهروندان کره شمالی نیز نگران وقوع جنگ احتمالی هستند.

 

منبع : تسنیم

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.