نرخ مکالمه، پیامک و اینترنت سیم‌کارت ایرانی در عراق

هم‌زمان با فرارسیدن ایام اربعین و روانه شدن سیل عظیمی از عاشقان و دلدادگان حسینی(ع) به سمت کربلای معلی، همچون سنوات گذشته بخش‌های مختلف دست‌اندرکار در این راهپیمایی عظیم اقدام به ارائه تسهیلات و شرایطی برای رفاه هرچه بیشتر زائران این مراسم پرشور می‌کنند.

یکی از بخش‌های دست‌اندرکار و تأثیرگذار در ارائه خدمات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با فراهم آوردن بسترهای ارتباطی در اپراتورهای مختلف اقدام به ایجاد شرایطی برای پوشش هر چه بیشتر مسیرهای راهپیمایی و همچنین زمینه‌ای برای مخابره پیام جهانی امام حسین(ع) و یاران با وفایش در فضای مجازی می‌کند.

هر چند امسال برخلاف سنوات گذشته مسئولان ارتباطی عراق حاضر به همکاری و ارائه تسهیلات متقابل به زوار و اپراتورهای ایرانی ارائه دهنده خدمات ارتباطی نشدند اما مجریان این حوزه در داخل کشور دست روی دست نگذاشته و فارغ از تفاهم‌هایی که طرف‌های عراقی به آن تن ندادند تا تعرفه ارتباطات بین ایران و عراق به نصف کاهش یابد، به صورت مستقل اقدام به ارائه طرح‌های ویژه‌ای برای مشترکان‌شان کردند تا مردم بتوانند از خدمات رومینگ اپراتورهای ایرانی به شکل ارزان‌تری بهره‌مند شوند.

برای شفاف‌تر شدن خدماتی که هر کدام از اپراتورهای ارتباطی کشور در ایام اربعین ارائه می‌دهند، سعی می‌کنیم خدمات هر کدام را به صورت مقایسه‌ای به شرح زیر بیان کنیم.

نرخ مکالمه رومینگ بین‌الملل همراه اول، ایرانسل و رایتل با عراق در ایام اربعین

اپراتور اول ارتباطی اعلام کرده در راستای ارائه خدمات ارتباطی ویژه به زائران اربعین تعرفه رومینگ بین‌الملل خود در عراق را کاهش داده که بر این اساس تعرفه خدمات پایه (مکالمه، پیامک و اینترنت)، برای مشترکان همراه اول به صورت یک جا کاهش می‌یابد.

نگاهی به تعرفه‌های در نظر گرفته شده نشان می‌دهد که این اپراتور از روز گذشته تا نهم آذر ماه سال جاری، تعرفه‌های تشویقی را به زوار اربعینی ارائه خواهد کرد.

روال هم به این شکل است که اگر زائران با همان سیم‌کارت همراه اول خود با ایران تماس بگیرند باید دقیقه‌ای ۱۱۹۰ تومان بپردازند و اگر با آنها تماس گرفته شود باید دقیقه‌ای ۷۹۰ تومان بپردازند؛ نرخ مکالمه داخل عراق نیز ۳۹۰ تومان در نظر گرفته شده است.

در همین زمینه، اپراتور دوم ارتباطی نیز تعرفه‌های تخفیفی رومینگ خود برای زوار اربعین حسینی(ع) را ارائه که تعرفه‌ای فِلَت است و به زائرانی که از سیم‌کارت ایرانسل استفاده می‌کنند این فرصت را می‌دهد تا برای تماس با ایران، تماس داخل عراق و تماس دریافتی دقیقه‌ای ۷۹۹ تومان بپردازند.

رایتل نیز دیگر اپراتوری است که تعرفه‌های تشویقی برای زائران کربلا در نظر گرفته و نرخ‌هایش را براساس رومینگ از دو شبکه اپراتور عراقی به نام‌های Korek و Zain اعلام کرده است.

بر این اساس تماس با ایران، تماس داخل عراق و تماس دریافتی از شبکه اپراتور Korek به ترتیب ۶۹۰، ۷۸۰ و ۵۰۰ تومان است؛ تماس با ایران، تماس داخل عراق و تماس دریافتی از شبکه اپراتور Zain نیز به ترتیب ۱۱۵۰، ۹۲۰ و ۸۳۰ تومان است.

نرخ پیامک در رومینگ بین‌الملل اپراتورهای داخلی برای اربعین

تعرفه پیامکی که هر کدام از سه اپراتورهای اول و دوم در شرایط استفاده از رومینگ بین‌الملل در نظر گرفته‌اند نیز به ترتیب ۲۵۰ و ۲۹۹ تومان است و نرخ ارسال پیامک مشترکان رایتل در شبکه کُرِک ۲۵۰ تومان و در شبکه زَین ۴۶۰ تومان است.

این در حالی است که دریافت پیامک برای تمامی زوار که از سیم‌کارت‌های داخلی استفاده می‌کنند رایگان است.

نرخ اینترنت موبایل در ایام اربعین

بخش دیگر خدمات اپراتورهای داخلی مربوط به اینترنت می‌شود که هر کدام از شرکت‌های ارتباطی شرایط ویژه‌ای را برای مشترکان‌شان در نظر گرفته‌اند.

همراه اول که پیش از ایام اربعین هر مگابایت اینترنت همراه را در شرایط رومینگ بین‌الملل با عراق ۸۰۰ تومان محاسبه می‌کرد این رقم را در بازه زمانی مربوط به اربعین ۷۶ درصد کاهش داده و به ۱۹۰ تومان رسانده است.

ایرانسل نیز نرخ ۲۹۹ تومان را برای هر مگابایت اینترنت در نظر گرفته است و علاوه بر این چهار بسته ویژه اینترنت رومینگ با حجم‌های ۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰ و ۱۰۲۴ مگابایت برای مدت هفت روز و به ترتیب با قیمت‌های ۱۸ هزار، ۳۰ هزار، ۵۰ هزار و ۷۵ هزار تومان را نیز تعریف کرده است که می‌توان با کد دستوری *۱۱۱*۳*۲# نسبت به فعال‌سازی آنها اقدام کرد.

همچنین اپراتور دوم ارتباطی گفته است که زائران ایرانسلی می‌توانند در طول سفر به عراق با شماره‌گیری *۱۱۱*۸# روزانه از ۱۰ مگابایت اینترنت همراه رایگان برخوردار شوند؛ ایستگاه‌های وای‌فای این اپراتور نیز ۱۰۰مگابایت اینترنت رایگان را برای مشترکانش در نظر گرفته است.

اما اپراتور سوم ارتباطی نیز نرخ‌های ۳۵۰ و ۴۶۰ تومانی را به ترتیب برای هر مگابایت مصرف دیتا در اپراتورهای Korek و Zain در نظر گرفته است؛ جدای از اینکه مشترکان این اپراتور می‌توانند از بسته‌های مصرفی رومینگ هم استفاده کنند.

سه بسته مصرفی ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ مگابایتی با حجم‌های هدیه ۵۰۰، ۱۰۲۴ و ۲۰۴۸ مگابایت که البته فقط در ایران قابل استفاده است نیز توسط رایتل برای مدت یک ماه در نظر گرفته شده که قیمت آنها به ترتیب ۱۱۵۰۰، ۲۱۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ تومان است.

همانطور که در ابتدای گزارش گفته شد امسال اپراتورهای عراقی همکاری مناسبی را با اپراتورهای ایرانی نداشتند و از این حیث بسیاری از خدمات نظیر وای‌فای رایگان و پوشش مناسب ارتباطی ممکن است امسال در ایام اربعین و در طول راهپیمایی فراهم نباشد.

از آن جهت که اپراتورهای عراقی، اولویت خدمات بهتر را برای مشترکان شبکه خودشان در نظر می‌گیرند و بعد به مشترکان رومینگ می‌پردازند، چندی پیش وزیر ارتباطات هم اعلام کرد که زائران بهتر است از سیم‌کارت‌های اپراتورهای عراقی استفاده کنند تا هم هزینه آنها کاهش یابد و هم بتوانند از خدمات بهتر استفاده کنند.

 

منبع : تسنیم

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.