تغييرات درعرضه هاي اوليه بورس

بازار سرمايه در حالي آخرين روز کاري هفته را پشت سر گذاشت که همه نماگرهاي مهم بورس و فرابورس رشد مختصري را تجربه کردند و کليت بازار هم متعادل بود.

575675 - تغييرات درعرضه هاي اوليه بورس

عرضه اوليه هاي ديروز و هفته آينده نيز سوالات متعددي براي کاربران ايجاد کرده است که در ادامه توضيح مي دهيم.به گزارش خراسان، ديروز قرار بود دو عرضه اوليه نيز انجام شود که عرضه اوليه شرکت دارويي کيمياتک در بورس تهران انجام شد و به هر کد معاملاتي 144 سهم به ارزش حدود 332 هزار تومان تعلق گرفت اما در خصوص عرضه اوليه شرکت مجتمع فولاد سيرجان با نماد فجهان در فرابورس ايران که ديروز انجام شد فعلا تخصيص نيافته و طبق اخبار قرار است روز شنبه 20 شهريور تخصيص سهام مذکور به مشارکت کنندگان انجام شود.

اين در حالي است که شامگاه سه شنبه اعلام شد که طبق تصميمات اتخاذ شده از سوي شرکت فرابورس ايران، شرکت‌هاي کارگزاري ملزم به حذف قرارداد خريد خودکار عرضه‌ اوليه در خدمات خود شده‌اند.

به گزارش ايرنا، براساس تصميمات اخير فرابورس از اين پس خريد عرضه‌هاي اوليه از سوي کاربران انجام خواهد شد و با توجه به محدوديت‌هاي اعمال شده، کارگزاران قادر به خريد خودکار عرضه اوليه براي کاربران نيستند.گفتني است قرار است هفته آينده نيز يک عرضه اوليه انجام شود که البته به روشي جديد با عنوان روش ترکيبي صورت خواهد گرفت.

در اين روش سهام ابتدا به سرمايه گذاران واجد شرايط يعني صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري از قبيل ETFها و صندوق‌هاي صدور و ابطال‌ يا همان Mutual Funds تعلق مي گيرد و بعد از کشف قيمت توسط اين گروه به عموم عرضه مي شود.

طبق توضيحات «پارچيني «،معاون نظارت سازمان بورس اين روش براي شرکت هاي کوچک يا شرکت هاي پرريسک استفاده خواهد شد و با استفاده از آن امکان تسهيل در ورود شرکت هايي که توسط ناظران پرريسک ارزيابي مي شوند نيز فراهم مي شود چرا که کشف قيمت و خريد ابتدا از سوي نهادهاي حرفه اي و سپس توسط عموم مردم خواهد بود.

منبع : خراسان

 

خبر پیشنهادی

23423423 310x165 - دو رخداد اثرگذار بر بازار سهام

دو رخداد اثرگذار بر بازار سهام

مختصات ترسیمی بازار سهام در هفته آینده از نگاه دو طیف از بازیگران متاثر از …